RSS Facebook

Diskuse 

Co si myslíte o projektu teplice-teplitz.net?

 

Založeno: 30. 03. 2010 | Počet příspěvků: 38

Exhumujeme mrtvé nebo vyhnané architekty, louhujeme ze stokrát přestavovaných budov jejich podstatu, hledáme to, co ve městě mohlo stát, ale nestojí, co bylo zbořeno, zavrženo i milováno. To, co vytváří a ovlivňuje životy Tepličanů. Architektonickou paměť, životní prostor, genius loci.

Vložte odpověď:

Diskuze

PK | 30. 04. 2013 | 22:23 Odpovědět

Zdravím, zajímali by mě zdroj těch domonázvů..
díky


honzah | 30. 04. 2013 | 22:24 Odpovědět

Dobrý den, zdrojem jsou teplické adresáře (Adressbuch) z období první republiky.


Michal | 26. 02. 2012 | 17:12 Odpovědět

Dobry den, mam dotaz ohledne soucasneho stavu ETZ v Bystranech, fotky tady jsou z roku 2009..mate predstavu, jak to s ni vypada ted a do budoucna? Diky!


honzah | 27. 02. 2012 | 01:24 Odpovědět

Jediná změna je, že běží (už asi rok) řízení o prohlášení za kulturní památku. Jaký bude výsledek, nevíme. Co se týče stavu budovy nebo záměru majitele, nevíme nic co není vidět zvenčí.


JZ-AV | 10. 10. 2011 | 11:29 Odpovědět

P.S. kdybyste měli zájem, můžu k Zascheho zahradnímu městu poslat něco málo, co vyšlo v časopise Deutsche Arbeit....


honzah | 10. 10. 2011 | 13:03 Odpovědět

Ano, pokud něco máte, rádi to uvidíme! Přiznávám barvu, že jsem nevěděl, že autorem je Zasche. Pošlete to prosím na adresu honza.hanzlik@gmail.com.


JZ-AV | 10. 10. 2011 | 11:27 Odpovědět

Dobrá práce :-) A co zahradní město od Zascheho v okolí Pařížské ul., bude? :-)


Tomáš | 18. 02. 2011 | 10:37 Odpovědět

Skvělý web, díky za něj :)


Antošová Jana | 30. 09. 2010 | 14:40 Odpovědět

I já jako bývalá obyvatelka Teplic, kde jsem žila od roku 1951-1962 se ráda jedu podívat k příbuzným,kde z jejich balkonu je překrásný výhled z jedné strany od ekonom. školy přez celé město až na Komáří Víšku a z druhé strany od Sometu až po Doubravku a okolí.Pohled je z Baarovky a je skutečně nádherný oproti době, kdy všechny fasády byly šedé a dnes jsou nádherně barevné .Je jen škoda , že za nás tzv."Lipak" v Lipové ulici je v tak zuboženém stavu. Mrzí mě to o to více , že jsem v něm bydlela (otec tam dělal správce), takže ho mám prohlédnutý od půdy až po sklep .Pokaždé, když do Teplic přijedu ,jdu se na něj podívat a doufám , že už se na něm provádí rekonstrukce, ale bohužel je opravená akorát obytná část a ta nádherná část Lipového domu chátrá dál.Nemohu pochopit, jak je možné , že se ve světě staré stavby udržují v perfektním stavu , ale u nás...?Lipův dům byl vyhlášený plesy, zábavou pro lázěňské hosty a jiné akce. Prostě žil.Nechci ani domyslet , jak to vypadá uvnitř.
Přeji Lipovému domu , aby se našel někdo, kdo zjedná nápravu a on se opět ukáže ve své kráse , kterou si zaslouží. Kdybych tak měla peníze....., ale to je jen to kdyby, tu injekci bych mu dopřála.
Přeji Teplicím , aby dále takhle rozkvétaly do krásy a těším se na další opravené domy.


honzah | 01. 10. 2010 | 11:47 Odpovědět

Na Lipák je t.č. nařízená exekuce. Pravděpodobně se tedy bude měnit majitel. Jaký bude ale výsledek celé akce, těžko říct.


Tomáš Lichtenberg | 10. 08. 2010 | 23:59 Odpovědět

Po dlouhé době jsem si já - rodnou hroudou ústečák - našel čas a zavítal na tento web teplických kolegů... Abych se přiznal, tak ačkoliv celý život žiju 10km vzdušnou čarou od Teplic, tak o tomto městě a jeho architektuře nevím prakticky nic. Je mi krapet stydno, protože naše města postihly během posledních několika generací podobné osudy a jak se dívám, tak Tepličí se mají čím chlubit. Hned jak to bude možné, sedám na kolo a jedu omrknout v první řadě etážovky v Trnovanech, Hubáčkův kulturák a Masákův hotelák :P!
Přeju tomuto projektu mnoho zajímavých objevů a zdárné šíření osvěty o kvalitní regionální architektuře mezi čtenáři.


arch.sedláček | 05. 08. 2010 | 14:37 Odpovědět

Můj komentář jako architekta bude samozřejmě tendenční. Architekt NÍKDY není hybatelem dějů...tím kdo bourá nebo skutečně staví..tím je vždy KLIENT, ať už je jím soukromá osoba, město nebo stát... v temné minulosti budování světlých zítřků strana a vláda, a nebo za rozbřesku republiky např, pan Baťa. Architekt je povahou vždy ten co chce něco vytvořit / ne bořit/ a záleží na podmíkách a prostředcích, které mu klient doba , a další okolnosti poskytnou.Samozřejmě , že jsou archtekti dobří i špatní a podle toho s možností stavět naloží. Nechci, aby to vyznělo jen jako obhajoba . Osobně jsem začal praktikovat až po roce 1990, ale podstata je pořád stejná.
Podstatou teplického problému jsou historické a společensko - politické "přemety". Místo obohacujícího soužití různých národností , a vyznání došlo k přervání majetkových vztahů a vazeb k místu. Místo kontinuální údržby obývaných domů soukromými majiteli tu byla kolektivistická neúdržba prázných ruin ...výsledek každý zná......tolik k minulosti.
Změnu - návrat života do centra a jeho zmrtvýchvstání zase nezařídí architekti, ale sami lidé. Pokud se poptávka po bydlení otočí z "vikových" satelitů na dříve zelených loukách do obytných domů v centru města potom bude i tlak na vyřešení souvisejících problémů / doprava, práce, obchod, školy atd./..Poptávka vyvolá zájem developerů stavět a rekonstruovat v centru...pokud jich bude dost je možno je i regulovat a pak se může město nadechnou k další zlaté éře.
Kardinální otázkou však je, co vyvolá tu poptávku, když lidem nestačí pěší dostupnost divadla, koncertního sálu, kina, stadionu, gymnázia, muzea, zámku, parků, obchodů, kaváren, lázní... a raději dále u tv sní svůj sen "malém" domečku se zahrádkou pokud možno bez sousedů.....tak na to jsem ještě nepřišel.....zásah zhůry neberu, tam už jsme jednou byli.


Jakub Mráček | 20. 08. 2010 | 13:28 Odpovědět

Zdravím Vás. Otázka spíš filosofická (a opět mimo rámec této diskuze), rozhodně však důležitá. Vaše slova o tom, že architekt nikdy není hybatelem dějů, by šlo docela snadno interpretovat tak, že architekt nenese na své dílo společenskou odpovědnost. Souhlasil byste s tím?


arch.Sedláček | 21. 08. 2010 | 17:32 Odpovědět

Bohužel s Vaší interpretací mé poznámky nemohu souhlasit. Nevím samozřejmě co si vy osobně představujete pod pojmem společenská zodpovědnost, ale mohu Vás ubezpečit, že odpovědnost za dílo ovlivňující nebo vytvářející prostor pro život lidí je jednou ze základních profesních podmínek! Nebo si myslíte,že lze nezodpvědně přistoupit k práci, která je po desítky let veřejně vystavena názorům publika? Dům v ulici není totéž jako básnička v knížce nebo chemický vzorec na školní tabuli....vždy je to věc veřejná!! Architekt si věřte plně uvědomuje, že jeho činnost ve veřejném prostoru má společenský dopad a proto jde vždy o to záměr klienta ,investora, stavebníka.....hybatele - dostat do společností vymezeného rámce. Tento rámec je dán zákony, normami a dalšími pravidly.
Mluvíme zde jak o konkrétních stavbách, veřejných i soukromých, tak i o urbanistických projektech, které mohou časteji nést v zadání tkz. společenskou objednávku, ale to je na jinou debatu.


Jakub Mráček | 27. 08. 2010 | 01:13 Odpovědět

Děkuji za odpověď, taktéž chápu architekta (podobně jako starostu nebo učitele) za povolání, které je spjato s nemalou společenskou odpovědností.
Otázku jsem pokládal v reakci na Vaši tezi, že hybatelem dějů je výhradně klient. Omlouvám se, ale mě ta teze znervózňuje. Znamená to, že cokoli si klient vyžádá, to architekt splní? A když má k dispozici jen nevyhovující prostředí a prostředky, je oprávněn dělat špatnou architekturu? Věřím, že ne. Jen to jsou možná ty chvíle, v nichž se dá rozeznat architekt a prostý fachmann.
Architektura je (jako každé umění) odvislé od doby, v níž zvyká, má (jak již pan Sedláček zmiňoval) kontext. Přesto si myslím, že ji nelze zrelativizovat a hájit některé stavby a jejich autory jen tím, že v kontextu doby to bylo normální. A přestože nám nepřísluší nikoho a nic soudit (už proto, že jsem mladší a ze socialistické krupice jsme ujídali jen pár let), je důležité se k těm dobovým dilematům vracet a tvořit si na ně názor.


arch.sedláček | 30. 08. 2010 | 12:02 Odpovědět

Myslím, že si trochu nerozumíme.Přestanu bazírovat na pojmu HYBATEL a pokusím se Vám to vysvětlit ještě jednou.Architekt není politik nebo učitel a je v pozici služebné vůči stavebníkovi /tedy pokud si nestaví vlastní dům/ , ale zároveň musí v rámci profesní etiky dbát na širší rámec stavby tvořící životní prostor společnosti.tzn, že musí na investora působit, aby jeho záměr byl korektní .
"Oprávněn dělat něco špatně".....této vaší myšlence příliš nerozumím. Máte pravdu, že úspěšný architekt je ten kdo dokáže dobrý dům nejenom navrhnout, ale i prosadit a někdy to druhé je obtížnější. Nepřál bych Vám řešit některá dilemata. A ani já si neumím představit jaký byl v minulosti tlak na architekty.
Kdo má "právo" říct jednoznačný soud, že nějaká architektura je špatná a jiná dobrá?


ML | 30. 07. 2010 | 18:02 Odpovědět

Teplice bohužel patří mezi města, na kterých se socialističtí architekti hrůzně podepsali. Strašná škoda, bohužel.


honzah | 30. 07. 2010 | 21:28 Odpovědět

Jako skoroarchitekt se musím zastat architektů, že na nich leží jen část viny. Problém měl trochu jiné kořeny. Trochu se tomuto tématu věnujeme i v rozhovoru s panem Míškem. Překvapuje mě, že tento problém je stále tak živý a mnozí lidé z demolic neváhají obviňovat architekty, zřejmě proto, že ti jsou v tomto procesu prostě nejviditelnější, ačkoli jejich role spočívala spíš v zažehlování průšvihů jiných.
Co se týče Teplic, stalo se. Může nám to být líto, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat. Teplice nedostaly smrtelný zásah a doufejme, že se věci začnou vyvíjet k lepšímu a dočkáme se časem i kvalitní architektury. Musíme tomu štěstíčku ale jít trochu naproti.


Lukáš Tručka | 29. 07. 2010 | 18:29 Odpovědět

Z mého pohledu laika skvělá práce, jsem velice nadšen tím, že se takto "veřejně" zabýváte architektonickým dědictvím Teplic. Kdekoli se pohybuji po republice musím všem vysvětlovat že "ten sever" neni tak ošklivý jak hlásá stereotyp. a teď mám k tomu nadmíru účinný nástroj. děkuji


Petr | 23. 07. 2010 | 19:48 Odpovědět

Tanto projekt se mi velmi líbí. Město Teplice je podle mého názoru jedno z nejkrásnějších měst v ČR. Navíc se zajímám o architekturu, takže když jsem objevil tyto stránky, byl jsem nadšen. Jen by mě zajímalo, jestli se budete zabývat i staršími stavbami, například teplickým zámkem. Děkuji


honzah | 24. 07. 2010 | 21:51 Odpovědět

Díky za pochvalu, vážíme si toho. O metodice práce (které objekty ano a které ne) více píšeme v sekci O projektu. Určitě ale nezveřejňujeme stavby, u kterých není znám autor, příp. je o autorovi známo jenom jméno. Ze zámeckého okruhu si ale můžete prohlédnout kartu stavby Zámeckého divadla i jejího autora J.A. Giesela. Spíše než propagovat to, co je na první pohled cenné, chceme ukazovat na hodnotu mladší a "každodenní" architektury.


Marie Medvecká | 01. 03. 2013 | 20:37 Odpovědět

Bydlela jsem do svých 20 v Chudeřicích osadě (Vajmance)Loni jsem se tam byla po 43 letech podívat.Už jsem nenašla ani místo po našem domě.Až jsem našla tyto stránky.I část fota domu č.138.Díky za tyto stránky!


jlndrich | 03. 04. 2013 | 08:40 Odpovědět

Také jsem rodák z vjmanky stále mám v paměti číslo domu 105/45 bohužel nic nezůstalo jen vspominky a moje bříza která stoji dodnes


Libuše | 09. 08. 2014 | 20:16 Odpovědět

jsi Jindřich Skrčený ,tak prosím odepiš


jindrich skrceny | 30. 10. 2014 | 10:58 Odpovědět

Asi píšu pozdě ano jsem jindrich skrceny


jindrich skrceny | 30. 10. 2014 | 10:58 Odpovědět

Asi píšu pozdě ano jsem jindrich skrceny


Míra Civín | 19. 08. 2014 | 12:02 Odpovědět

Ahoj Vajmaňáci jsem Míra Civín a denně jezdím okolo do práce a vždy si vzpomenu na to nádherné dětství co jsme tam měli


Honza | 24. 06. 2010 | 21:10 Odpovědět

Knih o Teplicích je relativně několik, ale v elektronické podobě toho moc není a tak tyto stránky svoji váhu mají a každopádně ji v budoucnu budou mít ještě větší. Sice se dá uvést odkaz na knihu, ale kdo si ji najde, že ? Ale odkaz na existující adresu, na ten umí kliknout každý. Povedený projekt, blahopřeji.


Jakub Mráček | 25. 06. 2010 | 08:56 Odpovědět

Děkujeme :) Ještě si dovolím přihřát polívčičku s projektem audioteplice.cz. Je zaměřený jinak, místa jsou prezentována ve větších souvislostech, což je pro poznání města taktéž důležité...


honzah | 01. 07. 2010 | 14:10 Odpovědět

T-T jsou taky v souvislostech. Akorát vzhledem k menšímu objemu vystaveného materiálu, který budeme postupně doplňovat, se ty souvislosti těžko dohledávají.


zdenka | 18. 06. 2010 | 13:07 Odpovědět

Paráda,nemá to chybu,jen bych uvítala víc diskutujících.Škoda,že spousta domů a objektů zmizela v nenávratnu.Každopádně,velké díky všem,kdo se na tomto podílejí.Ještě,že mi syn tyto stránky přeposlal,o hodně bych přišla.


honzah | 30. 06. 2010 | 21:41 Odpovědět

děkujeme, slibujeme, že se budeme snažit.


Šafránková | 17. 06. 2010 | 17:30 Odpovědět

Skvělý projekt, děkuji a hodně zdaru!
Často si při cestách po městě všímám domů (hlavně starší zástavby) a přemýšlím, kdo domy asi postavil, jakému účelu dřív sloužily, atd. Tyhle stránky mi určitě hodně pomůžou.


JM | 15. 06. 2010 | 00:41 Odpovědět

Tak koukám, že sem někdo před chvilkou donahodil fotky ke kostelu sv.Alžběty. Musím pochválit, že autor fotil, když bylo spadané listí. Dneska, když jsem na to koukal, tak to díky těm stromům nejde fotit.....

Mimochodem, na jaký mejl můžu posílat svoje fotky?


Jakub Mráček | 15. 06. 2010 | 17:58 Odpovědět

Honzovi Hanzlíkovi, je hlavním editorem projektu. Kontakt je na stejnojmenné stránce.


lama | 14. 06. 2010 | 18:44 Odpovědět

hodně štěstí,zajmám se o historii města a tak jsem za každé podobné stránky rád:)


Hana Uhríková | 14. 06. 2010 | 18:19 Odpovědět

Jsem nadšená. Děkuji a přeji hodně zdaru v doplňování webu.


ěj | 19. 04. 2010 | 12:09 Odpovědět

Projekt teplice-teplitz je parádní, těším se, že už brzo vyleze na světlo Boží -
když už je tu Boží prst ...


[IMG]