RSS Facebook

 

[IMG]

Teplice///Teplitz Vás zve: Zaměstnanecké kolonie v severních Čechách

08. 04. 2013 |

Teplice///Teplitz doporučuje: Nenechte si ujít tuto ojedinělou výstavu!

Pravidelní čtenáři našeho webu jistě znají už řadu příkladů dělnických či hornických kolonií (např. tuto, tuto, tuto či tento dům). Výstava, kterou vytvořili zaměstnanci Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem na základě několikaletého bádání v oblasti sociálního bydlení v letech 1900-1938 předkládá průřez tímto tématem v celých severních Čechách i s řadou příkladů z Teplicka! Jménem NPÚ i projektu Teplice//Teplitz Vás srdečně zveme k návštěvě!

Výstava se koná v sídle NPÚ na zámku v Ústí nad Labem - Krásném Březně, Podmokelská 1/38. Vernisáž se uskuteční 18. 4. 2013 ve 14:00, otevřeno v pracovních dnech 8:00-17:00.

[IMG]

Od hornického baráku k zahradnímu městu – typologie hornického obydlí v Duchcově

06. 12. 2011 | Velké množství dělnického a hornického bydlení na Teplicku je svébytnou součástí našeho průmyslového dědictví. Právě vývoj tohoto typu bydlení v Duchcově může sloužit jako jeden z modelových případů pro celé severní Čechy. Je zajímavé sledovat, jak se z ubikací kasárenského typu, jakými byly např. Podmokelské domky, vyvinulo moderní a komfortní bydlení ve Státní hornické kolonii od architektů Freiwalda a Böhma. Děkujeme panu Mgr. Jiřímu Burešovi z Duchcovského muzea za poskytnutí článku, psaného původně pro sborník NPÚ pod názvem Dělnické a hornické kolonie – Bydlení v průmyslových aglomeracích.

[IMG]

Stopy rodiny Grohmannových 

11. 06. 2010 | Stopy působení rodiny Grohmannových se v Teplicích a jejich okolí ukazují nečekaně často. Tři generace budovaly v Teplicích, Bystřanech, na Mostecku i Benešovsku celý koncernový podnik, který jim pak umožnil investovat jak do vlastní reprezentace, tak do filantropie. Dnes po nich zbyla celá řada památek, samozřejmě také industriálních.