Karta stavby
Hornický dům v Oseku
- Autor:
- František Albert Libra
- Účel stavby:
- Obytný dům
- Výstavba:
- 1930 - 1935
- Sloh:
- funkcionalismus
O stavbě
Počátky sociálního bydlení pro horníky sahají v ústeckém kraji až do druhé půlky devatenáctého století, kdy byly stavěny první "baráky". Situace se však stávala čím dál více problematickou, neb počty horníků, kteří bydleli po několika rodinách v jednom bytě ve velmi stísněných podmínkách, stále narůstaly. Proto ve 20. letech bylo rozhodnuto Ministerstvem veřejných prací o tvorbě Fondu pro sociální péči horníků, resp. pod ním zřízeného Hornického stavebního fondu, z kterého měla být financována výstavba důstojného hornického bydlení.
Ve 20. letech se stavěly povětšinou hornické kolonie, jako je ta duchcovská, složené z individuálních domů. Toto řešení se však ukazovalo jako nedostačující, neboť rychlost budování a kapacita těchto kolonií zdaleka nebyla dostatečná. Ve 30. letech tak F.A. Libra navrhl tento hornický dům, určený pro 31 rodin. Byty byly skromné, spíše minimální. Sám Libra se také zabýval teoriemi minimálního bytu, tedy takové dispozice, která umožňuje všechny funkce bytu splnit na co nejmenší ploše. Tato změna přístupu byla ovlivněna i nastupujícím funkcionalistickým smýšlením, které kladlo na první místo funkci a teprve v jejím sledu formu.
Bytový dům je koncipován jako pavlačový s obytnými místnostmi orientovanými přesně k jihu tak, aby bylo zajištěno oslunění bytů. Schodiště jsou umístěna ve dvou rizalitech, obložených kabřincem. Byty obsahují obytnou kuchyň, obývací pokoj s ložnicovým koutem, toaletu, koupelnu a předsíň se skladem uhlí a šatníkem. K domu patřilo i hospodářské zázemí, kde každá rodina měla chlívek s výběhem, po dokončení domu byly v okolí podle Librova projektu provedeny i sadové úpravy. Podobný hornický dům od F.A. Libry byl také postaven v dnes již zaniklých Břežánkách u Bíliny.
Průjezd domu sloužil jako vstup do kolonie rodinných domů, která snad měla být také sestavena z Librových typových projektů, avšak nakonec se realizovalo pouze rozparcelování a jednotlivé domy vznikly podle jiných individuálních projektů.
Bohužel ani tento dům neunikl zateplení fasády a výměně oken za plastová s jinými profily, členěním a otvíravostí a tak je jeho původní čistý vzhled poškozen.
Většina informací převzata z článku Marty Pavlíkové (viz literatura)
Literatura
LIBROVÁ, Eva. Architekt F.A.Libra. Praha 2008
PAVLÍKOVÁ, Marta. František Albert Libra: Hornický dům v Oseku. In: SBORNÍK Národního památkového ústavu v Ostravě 2010: Industriální dědictví a bydlení v průmyslových aglomeracích. Ostrava: NPÚ, ú.o.p. v Ostravě, 2010. ISBN 978-80-85034-58-5.