RSS Facebook

Karta stavby 

Dům "Huttenhaus" v Trnovanech

 
Nedbalova | Teplice - Trnovany 715
Ferdinandstrasse, Untere Beethoven-Strasse
GPS: N 50.654510; E 13.840936
Autor:
Fritz Hühnl
Účel stavby:
Obytný dům
Výstavba:
1904
Sloh:
secese
O stavbě

Tento dům, který by se také dal označit za součást malého Norimberku, z ostatních domů trochu vybočuje. Ačkoli architekt Fritz Hühnl navrhl většinu svých domů v tzv. "norimberském stylu", který vychází z bohaté německé historie, u tohoto domu zvolil kosmopolitní secesní styl bez jakéhokoli nacionálního nádechu. Secesní styl prozradí zejména křivkový tvar mírně předstupujícího rizalitu, vejčitý tvar malé lodžie ve třetím patře, křivkově tvarované prutové zábradlí i motivy květin, obrůstajících vrcholky štítu a nad okny kouřově tvarované frontony. Výtvarný účinek má i střídání hrubé a hladké omítky. Celková radost a elegance, kterou dům vyzařuje, dokazuje, že Hühnl uměl uplatnit svou fantazii i v této odlišné secesní poloze. Zřejmě i díky tomu byl dům publikován v prestižním časopise Wiener Bauindustrie-Zeitung.

Kde stavba stála

Mapy.cz

Publikováno v

Wiener Bauindustrie-Zeitung. 1903/04. Wiener Bauten-Album, taf. 73 a 74.

Co byl "malý Norimberk"

Trnovany se na přelomu 19. a 20. století rychle změnily z vesnice na plnohodnotné město. Jedním z lidí s velkým podílem na tomto přerodu byl architekt Fritz Hühnl, který navrhl řadu domů, inspirovaných německu historií, dějinami evangelické víry i germánskou mytologií. Mezi architekty bylo tehdy módou označovat tento styl jako "norimberský" či "staronorimberský", proto se této části města později říkalo "malý Norimberk".

Další stavby "malého Norimberka"

Kristův kostel

Donarseck

Asgard

Friesen a Körner

Říšský sněm ve Wormsu

Huttenhaus

Linde

Lotsenblick

Wittenberg a Eisenach

Jahnburg

Guts Muts

Walther von der Vogelweide

Literatura o Trnovanech a trnovanské keramice

SCOTT, Richard L, Jan MERGL, Lenka MERGLOVÁ PÁNKOVÁ a Richard BINSTADT. Ceramics from the house of Amphora: 1890-1915. Sidney, Ohio: Richard L. Scott, 2004, 347 s. ISBN 09-747-3770-4.

ZYKMUND, Jan, Radim NEUVIRT a Petr ŠPAČEK. Turn. Česko: Europrinty, 2010, 401 s. ISBN 978-80-254-8772-3.

VLČEK, Pavel a Jaroslava GLOGAROVÁ. Secesní keramika ze sbírek Krajského muzea v Teplicích. Teplice: Krajské muzeum, 1983.

[IMG]

pohled na fasádu

Repro z: Wiener Bauindustrie-Zeitung 1904

[IMG]

celkový pohled krátce po dostavbě

Repro z: Wiener Bauindustrie-Zeitung 1904