Karta stavby
Dům "Donarseck" v Trnovanech
- Autor:
- Fritz Hühnl
- Účel stavby:
- Obytný dům
- Výstavba:
- 1905 - 1906
- Sloh:
- historismus, norimberský sloh, secese
- Historický název:
- Donarseck, Zum Reichstag von Augsburg
- Lidový název:
- dům s drakem
O stavbě
Dům "Donarseck", čili "Donarův roh" nese své jméno podle germánského boha Donara, známějšího pod severským jménem Thor. Název domu měl být podle stavební dokumentace "Augsburgský říšský sněm", v pozdějších adresářích se ovšem vyskytuje název "Donarseck", tedy "Donarův roh". Ke změně ideje domu muselo dojít již během výstavby, štuková výzdoba na fasádě obrácené ke kostelu, zachycuje boha Donara s jeho základním atributem – bojovým kladivem Mjöllni v boji s hadem Midgardsormem. Autorem tohoto výjevu byl Elvir Otto, návrhář keramiky, který pracoval mimo jiné i pro vyhlášenou značku Amphora. Výjev s Donarem byl o patro výš na nároží doplněn reliéfem draka pod nárožním arkýřem, který se stal symbolem této části Trnovan a který nezapře určitou podobnost s draky na vázách Amphory. Je tak možné, že autorem některých štuků na Hühnlových domech byl sám Eduard Stellmacher, jenž je výhradním autorem váz s námětem draka. Na severním průčelí domu se nacházel reliéf, zřejmě zobrazující boha Heimdalla, Donarova syna, dujícího na troubu Gjallarhorn před svým nebeským hradem Himmelsburg (Himinbjörg). Rovněž autorství tohoto reliéfu je neznámé, lze však předpokládat účast Elvira Otta.
Celková asymetrická kompozice domu s řadou nahodile umístěných prvků a secesí ovlivněnými štuky vyvažuje germánskou vážnost slohu a připomíná nám, že se přecijen nacházíme v době vzestupu secese.
Dům byl známý především díky plastice draka pod arkýřem v třetím patře. Je také součástí skupiny domů ve starých Trnovanech, zvaných "malý Norimberk", které navrhl architekt Fritz Hühnl.
Kde stavba stála
Co byl "malý Norimberk"
Trnovany se na přelomu 19. a 20. století rychle změnily z vesnice na plnohodnotné město. Jedním z lidí s velkým podílem na tomto přerodu byl architekt Fritz Hühnl, který navrhl řadu domů, inspirovaných německu historií, dějinami evangelické víry i germánskou mytologií. Mezi architekty bylo tehdy módou označovat tento styl jako "norimberský" či "staronorimberský", proto se této části města později říkalo "malý Norimberk".
Další stavby "malého Norimberka"
Jahnburg
Guts Muts
Walther von der Vogelweide
Literatura o Trnovanech a trnovanské keramice
SCOTT, Richard L, Jan MERGL, Lenka MERGLOVÁ PÁNKOVÁ a Richard BINSTADT. Ceramics from the house of Amphora: 1890-1915. Sidney, Ohio: Richard L. Scott, 2004, 347 s. ISBN 09-747-3770-4.
ZYKMUND, Jan, Radim NEUVIRT a Petr ŠPAČEK. Turn. Česko: Europrinty, 2010, 401 s. ISBN 978-80-254-8772-3.
VLČEK, Pavel a Jaroslava GLOGAROVÁ. Secesní keramika ze sbírek Krajského muzea v Teplicích. Teplice: Krajské muzeum, 1983.