Karta stavby
Městské divadlo (1874-1919)
- Autor:
- Bernhard Schreiber
- Účel stavby:
- Stavba pro kulturu
- Výstavba:
- 1872 - 1874
- Sloh:
- historismus, neorenesance
- Historický název:
- Stadttheater
- Lidový název:
- staré divadlo, vyhořelé divadlo
O stavbě
Narůstající kulturní život v Teplicích už v polovině 19. století vyvolal potřebu nové divadelní budovy. Iniciátorem výstavby nového divadla byl především teplický radní Dr. Franz Stradal, který tuto myšlenku vytrvale prosazoval. O výstavbě nového divadla rozhodlo zastupitelstvo v květnu 1871. Pro tento účel byla vytvořena komise, která absolvovala exkurzi po 16 nových divadelních budovách po celém Německu a Rakousku, na jejímž základě byl sestaven požadovaný stavební program - činoherní sál s 800 místy a dvěma galeriemi a bufet s přístupem na terasu, spojenou s lázeňským parkem.
Projekt na divadlo byl vybrán formou vyzvané soutěže, jejíž uzávěrka byla stanovena na 30. 12. 1871. Ze tří vyzvaných architektů však včas svůj projekt doručil pouze jeden - B. Schreiber. Později dodal projekt i teplický architekt Adolf Siegmund.
Občas narazíme na informaci, že autory návrhu divadla byli architekti Josef Turba a Josef Zítek. Ve skutečnosti však působili pouze jako porotci v soutěži a doporučili právě Schreiberův projekt k realizaci.
Divadlo bylo slavnostně otevřeno 21. 5. 1874 představením hry Heinricha Laubeho "Die Karlsschüler".
Teplice tak obdržely výstavní budovu v novorenesančním slohu. Přízemí bylo členěno bosáží a v hlavním průčelí do Královské třídy byla umístěna vysoká sloupová lodžie. Dominantou budovy byla provazištní věž nad jevištěm. Před jižním průčelím se nacházela oblíbená prostorná terasa se schody z parku. Hlediště mělo nakonec pouze 563 míst k sezení.
Na architektuře divadla je vidět silný vliv architektonických teorií tehdy velmi respektovaného historizujícího architekta Gottfrieda Sempera, které shrnul v řadě svých spisů (asi nejdůležitější z nich je Der Stil in den technischen und tektonischen Künsten).
Divadlo sloužilo 45 let, v noci na 1. září 1919 jej požár zničil natolik, že bylo rozhodnuto o jeho demolici a výstavbě divadla nového podle návrhu Rudolfa Bitzana.
Schreiber navrhl kromě teplického divadla i Albertovo divadlo v Drážďanech, které se mu architekturou velmi podobalo.
Literatura
HILMERA, Jiří. Česká divadelní architektura. Divadelní ústav, Praha, 1999.
Výskyty v jiných databázích
Databáze divadel:
www.theatre-architecture.eu