Karta stavby
Liebiegovy a podmokelské domky v Duchcově
- Autor:
- Adolf Siegmund - (Teplická stavební společnost)
- Účel stavby:
- Obytný dům
- Výstavba:
- 1871
- Sloh:
- nádražní styl, historismus
- Historický název:
- kolonie Duchcovského uhelného spolku
O stavbě
Náhlý rozmach uhelného dolování, který umožnila výstavba železnice, znamenal zvýšenou poptávku po pracovní síle a vyvolal příchod nových obyvatel. Novým stavebním typem, který se zde objevil, byly hornické kolonie. Ve svých počátcích šlo o velmi nuzná obydlí, která poskytovala dělnickým rodinám jen to nejnutnější. Jako první vznikla v Duchcově kolonie společnosti Duchcovsko-podmokelské dráhy (Dux-Bodenbacher Einsenbahn, DBE), která byla vybudována dle plánů schválených v roce 1871. Situována byla za zámeckou zahradou, zcela mimo městskou zástavbu.
Do svažitého terénu byla projektována soustava přízemních zděných domů s nízkými sedlovými střechami. Bytové jednotky byly jednoprostorové, vždy dva byty měly společný vstupní otvor a zádveří. Součástí kolonie byl hostinec, obchod, opatrovna (školka), ošetřovna a márnice. V těsném sousedství této kolonie, lidově zvané Podmokelské domky, byla v roce 1873 projektována kolonie Duchcovského uhelného spolku (Duxer Kohlen Verein), zvaná Liebiegovy domky, která sestávala z pěti domů řazených podélně při okresní silnici Duchcov–Osek. Byty kolonie byly dvouprostorové, tvořené kuchyní a obytným pokojem; zádveří, komora a suchý záchod byly umístěny ve dvorním vstupním rizalitu. Kolonie byla zbořena v 70. letech 20. století.
Kde stavba stála
Článek v seriálu
Bureš, Jiří; Od hornického baráku k zahradnímu městu – typologie hornického obydlí v Duchcově; 2011
Literatura
HANZLÍK, Jan a BUREŠ, Jiří. Duchcov///Dux: moderní architektrura. Vyd. 1. Duchcov: Pro Muzeum města Duchcova připravilo vyd. NIS Teplice, 2014. 36 s.
Výskyty v jiných databázích
Památkový katalog:
pamatkovykatalog.cz?element=19937902&action=element&presenter=ElementsResults