Den architektury 2014 - Zmizelé Trnovany a jejich tvůrci
30. 08. 2014
| autor: Jan Hanzlík
sobota 4. 10. 2014 / 17:00 / klub 3ožák / vstup volný
Kdo vlastně byli tvůrci secesních Trnovan? Jak souviseli draci a germánská božstva na fasádách se světoznámou keramikou? Proč se městu říkalo "malý Norimberk"? Chtěli všichni architekti v Trnovanech sídliště nebo byly i jiné návrhy? Přijďte a dozvíte se! Hosty komponovaného večera budou kunsthistorik Jan Mergl a architekti Jan Hanzlík a Petr Starčevič.
Program
Výjimečný umělec Eduard Stellmacher a tvůrci trnovanské keramiky. Jan Mergl, Západočeská univerzita v Plzni
Trnovanská keramika dosáhla na počátku 20.století světového věhlasu. Své zásluhy na tom měla řada výjimečných umělců, mezi nimiž vynikal zejména Eduard Stellmacher. Osobnosti, tvořící umělecké jádro trnovanských fabrik nám přijede představit spoluautor knížky o trnovanské keramice, PhDr. Jan Mergl ze Západočeské univerzity.
 
Architekt Fritz Hühnl: mladý tvůrce Trnovan. Jan Hanzlík, Teplice///Teplitz
Stavby architekta Fritze Hühnla se staly symboly starých Trnovan a psalo se o nich i ve vídeňských časopisech. Inspirovány byly německou hradní architekturou, ale i hravou vídeňskou secesí. Hühnl se přitom prosadil v Trnovanech už v mladém věku. Přednáška představí jeho tvorbu, architektonické vzdělání, inspirační zdroje i jeho vztah k trnovanským evangelíkům.
 
Trnovany - zbourat nebo...? Petr Starčevič, architekt
Existovaly v 70. a 80. letech i jiné návrhy než postavit sídliště? Kdo je měl na svědomí a jak se k nim postavili ti, kteří o Trnovanech rozhodovali? To vám ve svém příspěvku představí architekt Petr Starčevič.